Meie Terve Kari

10 põhjust, miks hobuse söödaratsioon üle vaadata

Järgnevalt toome teieni 10 levinud olukorda, mil hobuse tervise huvides tuleks järele mõelda, kas praegune söödavalik on ikka parim.

 1. Vähearenenud topline (ülaliin). Foto: https://uckeleequine.wordpress.com/2014/09/08/vanishing-toplines/

  Vähearenenud topline (ülaliin). Foto: https://uckeleequine.wordpress.com/2014/09/08/vanishing-toplines/

  Hobune on kõhnemapoolne ja ei näe hea välja. Kui hobune on lahja ja tema topline (selja ja kaela ülaliin) on vähearenenud, võib see viidata olulisele toitainepuudusele. Seejuures ei pruugi aidata lihtsalt söödakoguste suurendamine kui tegu pole sobilike söötadega.

 2. Hobune on ümaram kui võiks. Kui hobune on ülekaaluline, siis võib see viia mitmete terviseriskideni ning on kindel märk, et hobuse söötmisplaan on tema tervisele ohtlik. Kindlasti ei tohiks sellisele hobusele sööta toitaineid, mida ta ei vaja. Tavalise jõusööda asemel tuleks eelistada sobivat mineraalsööta. Oluline on ka põhisööda (hein, silo, karjamaarohi) koostise hindamine.
 3. Hobusel on roided näha aga heinakõht all. Terve ja korrektselt söödetud hobune ei ole paks ja kõhn korraga. Üle tuleks vaadata kogu ratsioon ning arvestada hobuse eripäradega. Võib viidata ühtede toitainete puudusele ja teiste liiale.
 4. Söödan igasuguseid häid asju aga mingit erilist efekti pole märgata. Kas on valitud hobusele sobivad söödad? Kas kogused on optimaalsed? Ühtemoodi halb võib olla nii toitainete puudus kui ka liig. Ära koorma hobuse seedesüsteemi söötadega, mida ta ei vaja!
 5. Tegu on noore hobusega. Sälud vajavad kasvamiseks rohkem toitaineid kui täiskasvanud hobused. Samas peab noorhobuse söödaratsiooni struktuur olema teistsugune, mistõttu ei sobi täiskasvanud hobihobuste söödad lihtsalt suuremas koguses.
 6. Hobusel on juba söötmisega seotud terviseprobleemid. Näiteks maohaavandid, laminiit, korduvad koolikud, insuliiniresistentsus jne. Sellisel juhul tuleb ratsioon üle vaadata iga kord, kui muutub hobuse põhisööt (erineva põllu hein/silo/karjamaarohi). Lisasöödad tuleb valida vastavalt hobuse tervislikule seisundile.
 7. Hobune sööb ainult heina. Kuigi hea hein tagab põhitoitained, siis tõenäoliselt on hobune mineraalipuuduses. Subkliiniline puudujääk võib tekitada probleeme pikemas perspektiivis (taastumine traumadest, kabjatervis, jõudlus jne).
 8. Kaer ei ole enam moes ja ei tea, mida selle asemel anda. Kaer on teraviljadest hobusele kõige sobilikuma koostisega, kuid tõenäoliselt ei kata koos heinaga kõiki hobuse vajadusi. Kaera saab ratsioonides edukalt kasutada, kui see hobusele sobib. Miks mitte kombineerida kaera mõne teise lisasöödaga?
 9. Hobune sööb müslit või graanulisegu aga vähem kui pakil soovitatakse. Sellisel juhul ei saa enam kindel olla, et hobune vajalikud ained kätte saab. Kui paki peal soovitatud kogus tundub liiga kõrge, siis on tegu ebasobiva söödaga või tuleb söötasid kombineerida.
 10. Söödan erinevaid söödakomponente (teravili, kliid, suhkrupeet, linaseemned jne) puhtalt ja suures koguses. Segades ise kokku müsli/mashi, tuleb jälgida, et sööda Ca:P suhe on paigas ning söödakogused tasakaalus ja sobilikud hobusele. Kindlasti tuleks lisada sobivat mineraalilisandit.

Kuidas ratsioon tasakaalu saada?

Söödaratsiooni hindamine algab põhisööda (hein, silo, karjamaarohi) hindamisest, sest see moodustab hobuse dieedist reeglina suure enamuse. Selleks on kõige lihtsam laboris põhisööta analüüsida. Tulemustest saame teada kui toitainerikka söödaga on tegemist. Siis saab valida sobivad lisasöödad ning katta puudujäägid.

Söötade kombineerimist on kõige lihtsam teha nii, et söödad ja nende koostis kantakse tabelisse ning arvutatakse välja söödakogusest saadavate toitainete hulgad grammides või milligrammides. Seejärel korrigeeritakse söödakoguseid, et koguratsioon oleks tasakaalus.