Kuidas seletada oma töölistele, mis on ketoos?
Ketoos on lehmadel esinev ainevahetushaigus. See tekib kui lehma organism vajab rohkem energiat kui ta suudab/tahab süüa. Ebapiisava söömise tagajärjel jääb lehm negatiivsesse energiabilanssi ja hakkab energia tootmiseks kasutama oma keharasva. Organismis tekivad rasvade lagunemisel ketokehad, mis satuvad vereringesse. Kui maks ei suuda neid piisavalt utiliseerida (ümber töödelda), siis tekib ketoos ehk ketokehade esinemine veres.
Ketoos tekib tavaliselt värskelt poeginud lehmadel (esimesed 4 nädalat), sest siis suureneb piimatoodang ja seetõttu ka vajamineva energia kogus. Kuid haigus võib ka esineda paar nädalat enne poegimist, kuna hormonaalsed muutused alandavad söögiisu ja vatsa mahtuvus on väikene. Sellepärast on oluline, et lõpptiined ja värskelt poeginud lehmad saaksid hea kvaliteediga energiarikast sööta.
Haigus esineb subkliiniliselt (ei ole mingeid süptomeid) või kliiniliselt. Peamisteks kliinilisteks tunnusteks on toodangu langus, kaalulangus, isu vähenemine ja vähenenud sigivusnäitajad. Rasketel juhtudel võib esineda palavik või närvinähud.
Jaanika Paalmäe
loomaarst