Mis haigus on pügaraig ja kuidas see levib?
Pügaraig on loomadel ja inimesel esinev nakkav seenhaigus. Haigust põhjustavad kahe perekonna seened, Trichophyton ja Microsporum. Koduloomadest nakatuvad veised, hobused, koerad ja kassid. Sead, lambad ja kitsed haigestuvad harva. Haigus levib rohkem sügistalvel.
Nakkusallikaks on haiged loomad. Nakatumine toimub kas vahetu kontakti teel haige loomaga või ülekandefaktoriga (hooldusvahendid, inventar, allapanu, sõnnik, pinnas). Haigustekitajad suudavad keskkonnas kaua vastu pidada. Haiguskolded tekivad kui naha mikrovigastustes tekib seentele soodne keskkond arenemiseks. Seente arenedes tekivad karvavabad, ketendavad laigud erinevates kehapiirkondades (kõige tavalisem on pea piirkond). Ketendavad alad võivad ka eritada mädast eritist ja nahal võivad esineda villid.
Üldiselt ei põhjusta pügaraig looma organismile suurt koormust. Kehvas toitumuses ja nõrgema immuunsusega loomad võivad nakatuda tõsisemalt ja siis muutub ka haigus loomale kurnavaks. Noorloomad haigestuvad tihedamini.
Veiseid on võimalik pügaraigi vastu vaktsineerida, kuid ainult Trichophytoni perekonna poolt tekitatud haiguse korral. Vaktsineerimine vähendab kliinilisi haigestumisi ja haiguse levikut karjas.
Jaanika Paalmäe
loomaarst