Meie Terve Kari

Mis on gangreenne mastiit?

Gangreenne mastiit on majaduslikult kõige kahjulikum, nõudes suuri ravikulusid, lõppedes udaraveerandi amputeerimisega või koguni lehma surmaga.

Seda võivad põhjustada erinevad bakterite perekonnad nagu Staphylococcus spp., Bacillus spp., Clostridium spp., Escherichia coli jt, leiduda võib ka seeni ja roisubaktereid. Gangreense mastiidi korral põhjustab kudede kärbumist trombooside ladestumine veenidesse, mis omakorda põhjustavad udaras lokaalse turse ja ülekoormuse. Sellise reaktsiooni põhjustajaks on peamiselt Staphylococcus aureus ning saadud tokseemia on tingitud bakteriaalsete toksiinide eraldumisest ja kudede hävinemisest. Lisaks põhjustavad Escherichia coli ja Clostridium spp. tõsisemaid kudede kahjustusi ja gaaside tootmist.

Gangreenne mastiit võib tekkida pärast rasket poegimist, raske kliinilise mastiidi või trauma tagajärjel, mil immuunsus on nõrgenenud.

Staphylococcus aureus poolt põhjustatud gangreenne mastiit. (Foto: Penn Veterinary Medicine)

Kliinilised tunnused tekivad väga kiiresti, umbes 12-24h jooksul. Üldjuhtudel tekib kõrge palavik, isutus, kõhnumine, dehüdratatsioon, depressioon, vatsa atoonia, üle keha värisemine, nõrkus, ebakindel kõnnak või jääb loom üldsegi lamama.

Udara nisa(d) ja/või veerand(id) muutuvad sinakas-mustaks, tursuvad, on tihked ja valulikud katsumisel, sisaldavad gaasi. Kuigi protsess on väga valulik võib nakatunud osa (nisa) olla külm ja valutu. Veerandi lüpsmisel tuleb punakas-pruuni roisuhaisulist vedeliku ning eritub ka gaasi.

Diagnoosimine toimub laboritulemuste ja kliinilise pildi alusel.

Udara veerandi värvumine sinakaks. (Foto: Colorado State University)

Ravi sõltub protsessi kulust, kuid enamasti lõppeb see gangreense udaraveerandi amputatsiooniga. Lehma üldseisundi parandamiseks kasutatakse vedelik-teraapiat, valuvaigistavaid preparaate ning peamiselt kiiret ja agressiivset antibiootilist ravi. Lisaks aitab ravile kaasa ka mugav ja puhas keskkond, võimalusel tuleks loom eraldada teistest.

 

 

 

Ennetamiseks on oluline tagada lehmale puhas ja kuiv keskkond. Asemete ja lüpsiseadmete desinfitseerimine on olulisel kohal. Sööda lehma tasakaalustatud ratsiooniga ja seeläbi hoia lehma immuunsus tugevana.

 

Kaisa Kask
suurloomaarst

 

Kasutatud allikad:

Gangrenous Mastitis in Cows: Pathological, Microbiological and Surgicotherapeutical Investigation;

Islam M. N., Hoque M. F., Rima U. K., jt; 2008

Veterinary Medicine A textbook of the diseases of cattle, horses, sheep, pigs and goats 10th edition; O. M. Radostits, C.C.Gay, K. W. Hinchcliff, P. D. Constable; 2006; lk 699-700

Fotod: http://cal.vet.upenn.edu/projects/fieldservice/ images/mastitis/gangsm.jpg, https://www.cvmbs.colostate.edu/ilm/proinfo/ necropsy/images/gmastitis3.jpg