Meie Terve Kari

Mullikate nisade nekroos

Mullikatel võib samuti esineda tõsiseid udara infektsioone, näiteks isheemiline nisade nekroos (ITN), mis põhjustab nisade liigset lakkumist ja sellest tingitud tõsise ärrituse tõttu nisade ära kukkumist. Esmakordselt kirjeldati haigust 2004. aastal ja seda esineb mitmel pool üle maailma. Ligikaudu 80-95% juhtumitest on esinenud värskelt poeginud mullikatel, lehmadel harvem. Haigestumus on suhteliselt kõrge ja prakeeritakse ligikaudu 20% mullikatest karjas.

(Foto: Farmers Guardian)

Haigus võib areneda herne suurusest kahjustusest ja levida üle nelja veerandi 12-24h tunni jooksul. Protsessi kulg on nii valulik ja on tähele pandud, et osad mullikad närivad nisad otsast. Haiguse tekitajaks peetakse sama bakterit, mida leidub ka digitaalse dermatiidi kahjustustes, kuid hetkel ei osata veel öelda, kas Treponemad on primaarsed või sekundaarsed põhjustajad.

Haigus on resistentne mitmesuguse ravi vastu, erinevate udara salvide, tõrva, joodilahuste, spreide, antibiootikumide, süstitavate steroidide jms. Tervistumise prognoos on kehv, diagnoosida tuleb võimalikult varakult, seda 24h jooksul. Haiguse kulu leevendmiseks võib manustada mittesteroidseid põletikuvastased ravimeid, määrida salvidega ja manustada vasodilaatoreid (tõstavad verevoolu, et lõõgastada silelihaste rakke).

 

Kaisa Kask
suurloomaarst

 

Kasutatud kirjandus:

Help Needed to Solve Teat Removing Condition. 2015. http://www.thecattlesite.com/news/47969/help-needed-to-solve-teat-removing-condition/

Vets ask for farmers’ help with distressing teat condition. M. Priestley. 2016. http://www.fwi.co.uk/livestock/vets-ask-for-farmers-help-with-distressing-teat-condition.htm

Foto: https://www.fginsight.com/news/cases-of-ischaemic-teat-necrosis-rising-5978