Meie Terve Kari

Sobiv aeg roojaproovi uuringuks

Osad hobused vajavad lisadoosi kevadise ja hilissügise ussirohu vahel, sest parasiitide areng on suvisel ajal intensiivsem. Oleme augusti alguses uurinud mitut noort sporthobust ja tuvastanud kõrge parasiidimunade hulga roojaproovis.

Siseparasiidid on hobuste elukeskkonnas levinud ja neid täielikult hävitada pole võimalik. Oluline on vahet teha, kas nakatumine on madal või kõrge. Suurenenud parasiidimunade arv muidugi ei tähenda, et hobusega kohe midagi hullu juhtumas on. Aga kas me ratsutajatena oleme nõus, et hobuse välimus või saavutused kannatavad, sest me pole enda poolt kõik teinud hobuse tervise heaks?

Üldiselt võib öelda, et mida noorem on hobune, seda rohkem on ka proovides parasiidimune. Seda kinnitab nii teaduskirjandus kui ka meie praktika proove uurides. Põhjuseks on vanusega tekkiv loomulik immuunsus. Loomulikult esineb erandeid, sest hobuste individuaalset vastupanuvõimet mõjutavad mitmed tegurid. Seega kui teil elavad koos noored ja vanad hobused, siis võib juhtuda, et üks neist vajab ussirohtu 4x aastas ja teine vaid kord aastas. See, et hobused jagavad sama boksi või koplit, ei pruugi erinevust mõjutada.

Samas on ka levimas arvamus, et liigne „keemia“ kasutamine omab kõrvalmõjusid hobuse tervisele. Kes soovib „liigset mürgitamist“ vältida ja mitte tervele karjale profülaktika mõttes ussirohtu anda, sellele on proovide uurimine hea lahendus. Roojaproovi analüüs ei kahjusta kuidagi hobust ega mõjuta tema igapäevaelu, kuid võib anda olulist informatsiooni omanikule. Samuti kui olete proovimas nn naturaalseid parasiidivastaseid preparaate, siis tehes analüüsi enne ja pärast ravikuuri, saate hinnata looduslike preparaatide mõju.

 

Triin Visamaa
loomaarsti abiline

 

VetPoint teostab hobuste roojaproovi analüüsi hinnaga 8 eur/hobune, alates 10 proovist 6 eur/hobune. Proovide uurimine toimub Tartus, kuid Cargobusi ja Smartpostiga saab meile proove saata üle Eesti. Loe täpsemalt proovide kogumisest ja saatmisest SIIT.

 

Kasutatud kirjandus:
Reinemeyer, C.R., Nielsen, M.K. (2013). Handbook of Equine Parasite Control.