Meie Terve Kari

Varsa esimene elupäev

Varsad hakkavad pärast sündi ennast peaaegu kohe püsti ajama. Imemisrefleks tekib juba 5-10 minutit pärast sündi. Enne kui nad tõused, teevad nad suuga imemisliigutusi ja imevad õhku. Normaalne varss on püsti 30-120 minutiga. Üldiselt on ponivarsad kiirema arenguga, nad tõusevad kiiremini ja hakkavad varem liikuma. Pärast tõusmist on varsad suhteliselt ebastabiilsed ja kehva tasakaaluga, kuid see paraneb väga kiiresti.

On normaalne, et udarat otsides varss üritab imeda ka mära teisi kehaosi (rinnakut, kubemevolti). Ebanormaalseks loetakse kui kolm tundi peale sündimist varss ei ole leidnud udarat. Ternespiima peaks varss saama esimese kahe elutunni jooksul, sest antikehade omastamine väheneb varsa iga elutunniga. Samuti on ternespiim lahtistava toimega ja lihtsustab mekooniumi väljutamist.

Esimene urineerimine toimub varsal üldiselt 6-10 tundi peale sündimist. Seda tihti ei pane tähele ja kui varsal ei ole koolikusümptomeid (valusid), siis ei ole ka probleemi. Varsa uriin on väga lahjendatud, kuna tema ainuke toit alguses on piim. Mekoonium (esimene väljaheide) tuleb kuskil 2-12 tundi peale sündi. Seda samuti ei pruugi tähele panna ja kui varsal ei ole muresid, siis on mekoonium ilusasti väljutatud.

Side mära ja varsa vahel hakkab välja kujunema pärast sündi ja seepärast tuleks neid võimalikult vähe segada. Jälgida eemalt ja vaadata, et varss hakkab tõusma ja imema õigeaegselt. Kindlasti tuleb jälgida kella, sest ärevates olukordades liigub aeg väga kiiresti. Sekkuda ainult vajadusel, kui näiteks mära on varsa vastu tige või varss ei saa ise hakkama.

Esimestel elunädalatel imeb varss väga tihedalt. Umbes 1-2 korda tunnis, korraga keskmiselt 3 minutit.

Kõige olulisem on teada, et kuna hobused on looduses saakloomad, siis nende järglased peavad olema väga kiirelt tegutsemisvõimelised. Apaatsed varsad ei ole sünnist väsinud, vaid on haiged. Igasuguse kahtluse korral, et varss ei ole normaalne, on kindlam konsulteerida loomaarstiga.

 

 

Poegimisfaaside parameetrid

Kui parameetrid jäävad kollasesse/punasesse vahemikku, tuleks konsulteerida loomaarstiga.

I faas II faas III faas
Normaalne <4 tundi 10-20 min 0,5-3 tundi
Ohu märk >4 tundi 20-30 min 3-6 tundi
Ebanormaalne >4 tundi >30 min > 6 tunni

Poegimisfaasid:

I faas- mära on rahutu, võib higistada, käia boksis ringi. I faas lõppeb looteveede tulemisega

II faas- varsa väljutamine

III faas- päramiste väljutamine

 

Vastsündinud varsa parameetrid

Magab rinnakul Imemisrefleks Seisab püsti Imeb
Normaalne 5 min 5-10 min 0-1 tundi 0-2 tundi
Ohu märk 5-10 min 10-15 min 1-2 tundi 3-4 tundi
Ebanormaalne > 10 min > 15 min > 2 tunni >4 tunni

 

Kui parameetrid jäävad kollasess/punasesse vahemikku, tuleks konsulteerida loomaarstiga.

Kui varssumine on kestnud üle 6 tunni või kui varss ei ole esimese 2-3 tunni jooksul hakanud imema, tuleb viivitamatult ühendust võtta loomaarstiga. Lutipudeliga varsa söötmine on äärmiselt ebasoovitav (kui varss ei ime, on ta haige ja vajab ravi).

 

Jaanika Paalmäe
loomaarst